Megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása

Megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása

A MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) felméréséből kiderül, hogy a jelenlegi vállalkozások körülbelül 33%-a foglalkoztat megváltozott munkaképességű munkavállalót, ami által részt vesz a rehabilitációs foglalkoztatásban. Milyen pozitív hozamai lehetnek a vállalatok szempontjából, amennyiben megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztatnak?

A felmérésben olyan vállalatokat kérdeztek, akik legalább 10 munkavállalót alkalmaznak, a megkérdezettek egyharmada vesz részt a rehabilitációs foglalkoztatásban. Az arányokat tekintve az 50-249 fő közötti vállalatok 62%-a, míg a 250 fő feletti vállalatok 90%-a alkalmaz legalább egy fő megváltozott munkaképességű személyt. Ágazatot tekintve a feldolgozó ipari cégek járnak az élen 49%-al, míg tulajdonszerkezet alapján a (rész)tulajdonban külföldi cégek 44%-al.

Amennyiben a cég 25 fő feletti alkalmazotti létszámmal rendelkezik, úgy köteles rehabilitációs hozzájárulást fizetni abban az esetben, amennyiben a megváltozott munkaképességű alkalmazottainak aránya nem éri el az 5%-ot. A rehabilitációs hozzájárulás összege 2022-ben a tárgyév első napján érvényes minimálbér kilencszerese, amelyet a hiányzó megváltozott munkaképességű személyek létszáma után szükséges megfizetni. A felmérés szerint azoknak a vállalatoknak, akik legalább egy megváltozott munkaképességű személyt alkalmaznak, a 66%-a fizet rehabilitációs hozzájárulást, ugyanis ezeknek az alkalmazottainak aránya nem éri el az 5%-ot.

Milyen pozitív hozamokkal járhat a megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása? Természetesen a fent említett rehabilitációs hozzájárulás megfizetése elkerülhető, viszont az anyagiakon túl számos érvet fel tudunk sorakoztatni. Nyitottabb, befogadóbb munkahelyi légkör alakulhat ki, a közös munka alapjaiban tudja megváltoztatni a szemléletmódot az alkalmazottaknál mind a munkában, mind pedig a hétköznapokban.

A megváltozott munkaképességű emberek személyében olyan munkavállalókra lelhet, akik tenni akarnak a mindennapokban, jól teljesíteni a munkában, megdolgoznak az elismerésért. Ez a mentalitás kihathat a többi alkalmazottra is, ami szorgalmas munkavállalókat, erős csapategységet eredményezhet, ezáltal kedvezően alakulhat a munkahelyi fluktuáció, nőhet a termelékenység és a működési hatékonyság.

2022-ben a kormány is támogatja azokat a vállalkozásokat, akik megváltozott munkaképességű személyeket alkalmaznak. Egy olyan vissza nem térítendő támogatást hoztak létre, amit a vállalatok a bérköltségekre és a többletköltségekre tudnak fordítani. Bár a pályázatot 2021. október végéig volt szükséges leadni, érdemes figyelni a jövőbeni pályázatokat, hiszen a kormány nagy hangsúlyt fektet a megváltozott munkaképességű emberek foglalkoztatási számának növelésére.

A felmérés kimutatta, hogy azok a vállalkozások, akik nem foglalkoztatnak megváltozott munkaképességű személyeket, 44%-a gondolja úgy, hogy a jövőben szeretne csatlakozni a rehabilitációs foglalkoztatáshoz. A megváltozott munkaképességű személyek alkalmazása nem egyik napról a másikra történik. Hosszas előkészület előzi meg, hiszen meg kell teremteni a környezetet, ami alkalmas számukra a munkavégzéshez. A foglalkoztatást nehezíti, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyek még nem vesznek részt a rehabilitációs foglalkoztatásban, mindössze 4%-uk rendelkezik megváltozott munkaképességű munkavállalók kiválasztására és foglalkoztatására kialakított belső eljárásrenddel.

Hogyan is lehetne növelni azoknak a cégeknek a számát, akik megváltozott munkaképességű személyeket alkalmaznak? A megkérdezettek szerint ehhez erős motiváció lenne az adókedvezmény emelése, illetve a mentorálásra és a megfelelő munkakörülményekre nyújtott bér- és költségtámogatás. Bízunk benne, hogy a jövőben egyre több lehetőség áll rendelkezésre mind a munkáltatók, mind pedig a munkavállalók számára.

Forrás: bkmkik.hu, ado.hu, hypercortex.hu, cdn.kormany.hu, hvg.hu

Érdemes elolvasni még

Az egyéni vállalkozás előnyei és hátrányai

Az egyéni vállalkozás előnyei és hátrányai

Egy egyéni vállalkozás alapítása ma már egyszerű feladat, ami a digitalizációnak és az online piacok egyre nagyobb térnyerésének köszönhetően rendkívül jövedelmező is lehet. Nem véletlen, hogy sokan választják ezt a vállalkozási formát, ha szeretnék elindítani saját üzletüket. Az egyéni vállalkozói létnek a számos előny mellett azonban megvannak a maga kihívásai is. Most megmutatjuk hogy, mire érdemes odafigyelnie azoknak, akik úgy döntenek, hogy a siker érdekében ezt az utat választják.

Tovább...
Startup cég alapítása

Startup cég alapítása

Egy startup cég alapítása technikailag nem különbözik más cégformák esetében történő cégalapítástól. Mégis speciális és egyedi egy ilyen cég létrehozása, indítása. Olvassa el cikkünkben az erről szóló részleteket!

Tovább...
Cégalapítás - gyakori kérdések és válaszok

Cégalapítás - gyakori kérdések és válaszok

Vállalkozás indítása előtt sok szempontot kell figyelembe venni. Nem elegendő azt tudni mit szeretnénk csinálni, hanem, hogy mindezt hogyan akarjuk megvalósítani. Ehhez kell megtalálni a vállalkozás megfelelő jogi formáját, és ki kell választani a számunkra vélhetően legkedvezőbb adózási módot.

Tovább...