Kifizetődő tiszta energiára váltani?

Kifizetődő tiszta energiára váltani?

Klímavédelem szempontjából szerencsés megújuló, vagyis tiszta energia használata, ami először nagy befektetésnek tűnhet, viszont hosszútávon mindenképp kifizetődő. Miért és hogyan érdemes csökkenteni az energiafogyasztást és a elhasznált energia mennyiségét?

A szénhidrogének, legfőképpen a földgáz ára rég nem látott mértékben növekszik, ami a megnövekedett keresletnek köszönhető. Az energiapiac áremelkedései válsághelyzetet idéznek elő, aminek pozitív hatásai is megfigyelhetők. Egyre többen állnak át a tiszta energia használatára.

A világ népességének 56%-a él a városokban és amellett, hogy keletkezett széndioxid majdnem háromnegyede innen kerül a levegőbe, ők használják el az felhasznált energia kétharmadát is, ezért klímavédelmi szempontból az egyik legfontosabb állomás a városok energiafogyasztásának csökkentése. Nemcsak az ott lakók, hanem az ott működő cégek, illetve azok dolgozói is nagyban hozzájárulhatnak az energiahasználat visszaszorításához.

Mit tehetnek a cégek Földünk jövőjéért a városokban?

Választhatják az energiafogyasztás mérséklését vagy akár a tiszta energiára átállást. A két legfontosabb tényező a városokban, amik a legtöbb energiát használják fel a közlekedés és az épületek állapotából adódó energiahasználat.

Amennyiben a cég tudatosan választ épületet, legyen szó akár irodáról, raktárról, gyárról, úgy fontos, hogy figyeljen az épület szigetelésére, hiszen minél jobb minőségű a szigetelés, annál kisebb lesz az épület energiafogyasztása. Ezzel a cég is jól jár, hiszen kevesebb energiafelhasználás után kevesebb rezsit szükséges fizetni, nem utolsó sorban klímavédelem szempontjából is kifizetődő a tudatos választás.

A vállalkozások munkavállalóikon keresztül csökkenthetik a városokban az autóhasználatot. Többféle módon is lehet az alkalmazottakat ösztönözni a környezetbarát közlekedési eszköz használatára, például céges megmérettetés keretein belül, ki kerékpározott a legtöbbet a hónapban, ki hányszor hagyta otthon autóját és választott más megoldást a munkába járásra.

Természetesen fontos, hogy a megfelelő körülményeket ehhez biztosítsa a cég a munkavállalóinak, például kerékpártároló kiépítésével, tömegközlekedés választása esetén utazástámogatással. A pozitív példa is imponáló lehet, amennyiben a vezetők is otthon hagyják autóikat, az alkalmazottak is hamarabb váltanak környezetbarát közlekedési eszközre.

A pandémia és az infláció is ezeknek az eszközöknek a használatára ösztönzi az embereket. Az energiafogyasztás csökkentésén kívül vagy éppen amellett, dönthet úgy a vállalkozás, hogy tiszta energiára vált. Több lehetőség is áll ekkor a cégek vezetői előtt: napenergia, vízenergia, szélenergia, biomassza használata.

A legjobb döntés érdekében érdemes szakemberrel konzultálni, illetve figyelni a pályázatokat, támogatásokat, hiszen közös érdek a klímaváltozás megállítása, ezért az állam több fronton segítséget nyújt abban, hogy a cégek és a magánszemélyek is tiszta energiára álljanak át. A statisztikák szerint egyre több pénzt fektetnek a megújuló energiaforrások kiépítésére, mégis több mint a dupláját kéne a jelenlegihez képest, hogy a klímaváltozás megállítható legyen.

A tiszta energiára átállást a villamosenergia árának folyamatos növekedése is nagyban elősegíti, ugyanis a tavalyi évben megduplázódott ennek ára, illetve a jövőre tekintettel sem túl bizakodók a szakértők, így érdemes időben váltani a megújuló energiaforrások egyikére.

Forrás: hvg.hu, nrgreport.com, eon.hu, greendex.hu, penzcentrum.hu

Érdemes elolvasni még

Minden, amit az osztalékfizetésről tudni érdemes

Minden, amit az osztalékfizetésről tudni érdemes

A cégtulajdonosok egyik legfontosabb célja, hogy a vállalkozás eredményeiből részesüljenek, azaz osztalékot szerezzenek. Az osztalékhoz való jog a gazdasági társaságok esetében az egyik legfontosabb jogosultság. Kifizetésnek azonban számos szabálya van arra vonatkozóan, hogy kinek, mikor, miként és milyen feltételekkel történik. Az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában.

Tovább...
Egyéni vállalkozó nyilvántartása

Egyéni vállalkozó nyilvántartása

Az Országgyűlés elfogadta a kormányhivatalok működésének egyszerűsítését szolgáló 2009. évi CXV. törvény módosítását, amelynek értelmében 2020. július 1-jétől az egyéni vállalkozók nyilvántartásának vezetésével összefüggésbe hozható valamennyi hatáskör és informatikai rendszerek kezelése – melyek eddig a Belügyminisztériumhoz tartoztak - a Nemzeti Adó-és Vámhivatal, azaz a NAV felelőssége lett. Tehát az egyéni vállalkozók nyilvántartásának vezetése 2020 nyarától már a NAV feladatai közé tartozik.

Tovább...
Milyen lehetőségek vannak vállalkozói hitel igénylésére?

Milyen lehetőségek vannak vállalkozói hitel igénylésére?

Hitelt nem csak abban az esetben lehet felvenni, amennyiben meg van szorulva pénzügyileg, sőt! Egy jól megválasztott vállalkozói hitel előre lendítheti üzletét, segíthet a növekedésben, terjeszkedésben. De mik a vállalkozói hitel feltételei és milyen vállalkozói hiteltípusok vannak?

Tovább...
Milyen vállalkozást érdemes indítani 2020-ban?

Milyen vállalkozást érdemes indítani 2020-ban?

Az Opten céginformációs statisztikája alapján Magyarországon évről évre közel 30 ezer új vállalkozás kerül bejegyzésre. A jelenlegi koronavírus járvány miatt kialakult gazdasági válság következtében sok magánszemély új vállalkozás indítása mellett döntött. A statisztika szerint idén márciusban közel 2400 cégalapítást regisztráltak. Cikkünkben részletezzük, hogy a koronavírusra való tekintettel most milyen vállalkozást érdemes indítani.

Tovább...